بررسی تکنولوژی رابط مغز و کامپیوتر (BCI)- روش تصویربرداری مگنتوانسفالوگرافی MEG

0

در مقاله قبلی به توضیحات اجمالی در مورد روش های تصویربرداری در BCI پرداختیم ،در این مقاله و مقالات بعدی به صورت جزئی به تشریح روشهای تصویربرداری می پردازیم . در این مقاله به روش تصویربرداری مگنتوانسفالوگرافی MEG میپردازیم .

MEG یک تکنیک تصویربرداری غیر تهاجمی است که فعالیت مغناطیسی مغز با استفاده از شار مغناطیسی ثبت میکند.  MEG جریانهای داخل سلولی قابل اندازه گیری در خارج از سر که توسط دندریتها تولید میشوند را اندازه گیری میکنند. فرآیندهای فیزیولوژی عصبی جهت تولید سیگنالهای MEG همانند تولید سیگنالهای EEGاست . با این وجود، در حالی که EEG به منابع جریان ثانویه بسیار حساس است، MEG به جریان های اولیه حساس تر است. یکی از مزیتهای MEG این ست که میدانهای مغناطیسی ، توسط میدانهای الکتریکی جمجمه و پوست سر کمتر منحرف میشوند. در واقع میدان‌های مغناطیسی در هنگام عبور از مغز، جمجمه و پوست سر،  نویز کمتری  می‌گیرند و امکان بررسی دقیق‌تر فعالیت مغزی هم‌زمان با یک عمل شناختی را فراهم می‌کنند.

میدان مغناطیسی توسط دستگاه تداخل کوانتومی ابررسانا ،که به اختلالات مغناطیسی تولید شده توسط فعالیت عصبی بسیار حساس هستند، شناسایی می شوند.تجهیزات الکترونیکی که فعالیت مغناطیسی مغز را اندازه گیری میکند، به منظور تسهیل ابررسانایی سنسور تقریبا تا ۲۷۳- درجه سانتیگراد سرد میشوند .MEG نیاز به محافظت موثر از تداخل الکترومغناطیسی دارد.تجهیزات الکترونیکی در داخل اتاق محافظ مغناطیسی نصب شده اند، تا اثرات میدانهای مغناطیسی از منابع خارجی را کمتر کند.

MEG سیگنال با رزولوشن فضایی و زمانی بالاتر از EEG، که باعث کاهش زمان آموزش های مورد نیاز برای کنترل  BCI و سرعت بخشیدن به ارتباطات مطمئن را فراهم می کند. همچنین MEG با موفقیت جهت ترجمه و بومی سازی مناطق فعال در داخل مغز مورد استفاده قرار میگیرد.علارغم این ویژگی های سودمند، MEG اغلب در طراحی BCI استفاده نمی شود زیرا تکنولوژی MEG جهت استفاده روزمره برای درمان بیش از حد بزرگ و گران قیمت است.در سال ۲۰۰۵، Lal  و همکاران اولین BCI آنلاین بر اساس MEG-معرفی کردند. اما BCI ها بر اساس MEG، در مقایسه با BCI ها بر اساس EEG، هنوز در مراحل اولیه است.

در مقاله بعدی به روش تصویربرداری الکتروانسفالوگرافی (EEG) خواهیم پرداخت . با تکینگی همراه باشید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین کسی باشید که یک دیدگاه ارسال میکند.

Notify of
avatar
wpDiscuz