محققان مفاهیم را در مغز انسان به صورت مستقیم مشاهده میکنند.

0

افراد احتمالا در هنگام دیدن اشیا در جهان به طور واضح در خصوص ویژگی‌های معنایی آنها نمی اندیشند، به عبارت دیگر آیا آن شی زنده است؟خوراکی است؟ و آیا بزرگتر از یک جعبه نان است؟ اما بر اساس یافته های اخیر آزمایشگاه فیزیک کاربردی و دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز که منتشر شده است، فعال کردن این نوع ویژگی های معنایی در مغز انسان در حال حاضر به طور مستقیم قابل مشاهده است.

ناتان کرون متخصص مغز و اعصاب(نورولوژیست) دانشگاه جانز هاپکینز و نویسنده این پژوهش میگوید: بیشتر تحقیقات در خصوص اینکه مغز چگونه اطلاعات معنایی را پردازش میکند از روش های تصویر برداری عصبی غیر تهاجمی مانند تصویر برداری تشدید مغناطیسی کارکردی (اف ام آر آی) استفاده میکنند، روش تصویربرداری اف ام آر آی به صورت غیر مستقیم فعالیت عصبی را از طریق تغییرات جریان خون فعالیت عصبی را اندازه گیری میکند. وی توضیح داد که گزینه های تهاجمی مانند الکتروکورتیکوگرافی(ECoG)میتواند مشاهدات مستقیم تری از پردازش عصبی ایجاد کند اما فقط میتواند در شرایط بالینی نادر یعنی زمانی که کاشت مستقیم الکترود ها بر روی سطح قشرمغز ضروری است، مورد استفاده قرار میگیرد.

با استفاده از الکتروکورتیکوگرافی در بیماران جراحی صرعی در بیمارستان جانزهاپکینز، تیم تحقیقاتی متوجه شد در حالی که بیماران نام عکس هایی از اشیاء را میگفتند میتوان از پاسخ های مغز با صحت بسیار بالایی به  اطلاعات معنایی پی برد. یافته های این تحقیق در مقاله” ویژگی های معنایی در سیگنال های الکتروکورتیکوگرافی انسان در حین شناخت بصری شئ کد گزاری شده اند” در نسخه ماه مارس مجله تصویربرداری عصبی  منتشر شده است و اکنون به طور انلاین در دسترس است.

در حالی که افراد(بیماران) اسم اشیا آشنا را میگویند ویژگی های معنایی با استفاده از الکتروکورتیکوگرافی به صورت مستقیم قابل مشاهده است. تصویرneurosciencenews.com به APL نسبت داده شده است.

 

محققان در حالی که بیماران اشیاء را از بین ۱۲ گروه معنایی مختلف مانند حیوانات، غذاها و وسایل نقلیه نامگذاری میکردند الکتروکورتیکوگرافی را ثبت کردند. مایکل ولمتز یک عصب شناس شناختی در ازمایشگاه فیزیک کاربردی دانشگاه هاپکینز و یکی از نویسنده های مقاله میگوید: با یادگیری رابطه بین صفات معنایی مرتبط با اشیاء و فعالیت عصبی ثبت شده در هنگامی که بیماران این اشیاء را نام بردند  ما دریافتیم که اشیاء جدید می تواند با دقت بسیار بالا رمزگشایی شوند. با استفاده از این روش ها ما دیدیم که برای مثال چگونه ابعاد معنایی مختلف مانند اینکه شی طبیعی است یا ساخته دست انسان است ؟ به طور نمونه اندازه اش چقدر است ؟ آیا خوراکی است یا نه؟ در مغز هر فرد سازمان یافته است.

این تحقیق براساس تحقیقات گذشته در مورد رابط مغز و رایانه دانشگاه جانز هاپکینز که نشان دادند میتوان از طریق الکتروکورتیکوگرافی به حرکات انگشتان فرد برای کنترل یک دست مصنوعی پی برد،  نشان می دهد که نیز میتوان به مفاهیم فردی از طریق سیگنال های مغزی مشابه پی برد.

کایل روپ دانشجوی دکتری در جانزهاپکینز و نویسنده در این مقاله میگوید: این نمونه چارچوبی برای آزمایش نظریه ها در مورد اینکه کدام ویژگی های خاص معنایی در مغز انسان نشان داده شده اند، چگونه انها در فعالیت عصبی کدگزاری شده اند و چگونه فرایندهای شناختی نمایش های عصبی_معنایی را تعدیل میکنند، فراهم کرد. همچنین از جنبه رمزگشایی، مدل هایی که موارد را در ویژگی های معنایی تجزیه میکنند بسیار موثر هستند زیرا میتوانند فعایت عصبی از کلاسهای مفهومی که آموزش ندیده اند را تفسیر کنند .

درحالی که روشهای امروزی برای استفاده از رابط های مغز و کامپیوتر جهت ارتباط بسیار محدود هستند این نتایج نشان میدهد که اطلاعات معنایی را میتوان با استفاده از الکتروکورتیکوگرافی مورد مطالعه و بازیابی قرار داد و همچنین نشان میدهد در این خصوص پیشرفت هایی در راه است.

 

منبع : http://neurosciencenews.com

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین کسی باشید که یک دیدگاه ارسال میکند.

Notify of
avatar
wpDiscuz