آیا آینده پژوهان می توانند سال تکینگی (سینگولاریتی) را پیش بینی کنند؟

آیا آینده پژوهان می توانند سال تکینگی را پیش بینی کنند؟

0

پایان جهان به آن شکلی که ما آن را می شناسیم، نزدیک است و طبق گفته بسیاری از آینده پژوهانی که در حال پیش بینی رسیدن قریب الوقوع آنچه که تکینگی (Singularity) تکنولوژیکی نام دارد هستند، این پدیده‌ی خوبی است.

تکینگی تکنولوژیکی بر این باور است که پیشرفت تکنولوژی، به خصوص در هوش مصنوعی، به نقطه اوجی خواهد رسید که ماشین ها به صورت نمایی از انسان ها باهوش تر خواهند بود. اخیرا این موضوع بسیار داغ شده است.

Ray Kurzweil، آینده پژوه شناخته شده و مهندس Google (از بنیانگذاران Singularity)، پیش بینی بی پروای خود را که بیان می کرد ماشین ها تا سال ۲۰۲۹ به هوش انسان خواهند رسید (و قبلا گفته بود که خود تکینگی در سال ۲۰۴۵ رخ خواهد داد)، این ماه در فستیوال Austin’s South by Southwest – SXSW تکرار کرد. این پیش بینی، دو سال زودتر از پیش بینی سال ۲۰۴۷ توسط Masayoshi Son، مدیر عامل SoftBank است که پیش تر در همین سال در کنگره Mobile World – MWC اعلام شده، بود.

Kurzweil، مولف کتاب اصلی در این موضوع (The Singularity Is Near) در طول فستیوال SXSW گفته است که:

“چیزی که در واقع رخ می دهد این است که [ماشین ها] در حال قدرت دادن به همه ما هستند. … آن ها دارن ما را باهوش تر می کنند. ممکن است آن ها هنوز در بدن های ما نباشند، اما تا دهه ۲۰۳۰، ما نئوکورتکس خود را، همان قسمتی از مغز که در آن فکر می کنیم، به سیستم های ابر (Cloud) متصل می کنیم.”

 

 

 

 

 

 

 

ادغام انسان و ماشین که بعضی وقت ها فرابشری نامیده می شود، همان مفهومی است که Elon Musk، مدیر عامل Tesla و SpaceX هنگام بحث در مورد توسعه توری های عصبی، درباره آن صحبت می کند. با این حال از نظر Musk، وجود یک رابط بین انسان و کامپیوترها ضروری است تا بتوانیم هنگامی که تکینگی فرا می رسد، جلوی منسوخ شدن گونه خودمان را بگیریم.

Musk همچنین نیروی محرک اصلی در پس Open AI است، یک شرکت غیرانتفاعی میلیارد دلاری که برای اطمینان از اینکه توسعه هوش عمومی مصنوعی (AGI) برای انسانیت مفید است، اختصاص داده شده است. AGI اصطلاح دیگری برای هوش هم سطح انسان است. چیزی که امروزه بیشتر مردم به آن AI می گویند، هوش مصنوعی ضعیف یا محدود است (ماشینی که قابلیت تفکر در محدوده بسیار کوچکی از مفاهیم یا وظایف را داراست).

Ben Goertzel، آینده پژوهی که در بین سمت های فراوانش، دانشمند ارشد شرکت پیش بینی های مالی Aidyia Holdings و شرکت رباتیک Hanson Robotics و مشاور دانشگاه Singularity است، معتقد است که AGI در بازه زمانی Kurzweil ممکن است. او در وب سایتش می گوید که پیش بینی تکینگی سخت تر است و زمان آن را حدودا بین سال ۲۰۲۰ و ۲۱۰۰ تخمین می زند.

وی نوشته است:

“توجه کنید که ممکن است ما به AGI هم سطح انسان، توسعه طول سلامتی بنیادی و پیشرفت‌های شگفت آور دیگری قبل از تکینگی دست پیدا کنیم، به خصوص اگر نرخ توسعه AGI را در جهت افزایش شانس یک تکینگی سودمند، برای مدتی کم کنیم.”

 

 

 

 

 

 

 

در همین حال، Son میلیاردری از SoftBank، یک شرکت مخابراتی و اینترنتی چند ملیتی مستقر در ژاپن، پیش بینی می کند که ربات های فوق هوشمند تا سال ۲۰۴۷ از انسان ها هم از نظر تعداد و هم از نظر قدرت مغز پیشی می گیرند.

وی پول بسیاری برای روی دادن این پدیده سرمایه گذاری کرده است. برای مثال بازوی سرمایه گذاری SoftBank، به تازگی با ۱۰۰ میلیون دلار از یک استارتاپ به نام CloudMinds برای ربات های متصل به ابری که مغز را از ماشین ها به فناوری ابر منتقل می کند، حمایت کرده است. Son همچنین در حال ساخت بزرگترین صندوق سرمایه گذاری تکنولوژی جهان با ارزش ۱۰۰ میلیارد دلار است.

به نقل از سخنان او در MWC:

“من واقعا باور دارم که این پدیده به زودی روی می دهد، به همین خاطر بسیار عجله دارم که برای سرمایه گذاری پول جمع کنم”.

 

 

 

 

تـاریـخـچـه پـیـش بـیـنـی

Kurzweil، Son، Goertzel و دیگر افراد، فقط آخرین نسل از آینده پژوهانی هستند که شتاب گیری انسان به سوی گونه جدیدی از زندگی فراتر را به خاطر نوآوری در تکنولوژی مشاهده کرده اند.

نشانه هایی وجود دارد که فلاسفه در قرن ۱۹، در طول تحولات انقلاب صنعتی، متوجه شده اند که نژاد انسان، گونه ای است که به سرعت به دنبال نوع جدیدی از واقعیت است. با این حال، شکل گیری درک امروزی از تکینگی تا دهه ۱۹۵۰ رخ نداده بود.

John von Neumann ریاضیدان، اشاره کرده است که: “پیشرفت همیشه در حال شتاب تکنولوژی … نشان دهنده نزدیک شدن به برخی از تکینگی های ضروری در تاریخِ نژاد است که بعد از آن امور انسانی، آن طور که ما آن‌ها را می شناسیم، امکان ادامه ندارد.”

I.J. Goode، ریاضیدان بریتانیایی، در دهه ۱۹۶۰، در ادامه کارش با Alan Turing برای رمزگشایی ارتباطاتِ نازی ها، به تکینگی بدون اینکه آن را اینگونه بنامد، اشاره کرده است.

او نوشته است:

” یک ماشین فوق هوشمند می تواند به عنوان ماشینی که قادر است از تمام فعالیت های هوشی هر انسانی، حتی باهوش ترین آن ها، بسیار پیشی بگیرد، تعریف شود. از آنجایی که طراحی ماشین ها بخشی از این فعالیت های هوشی است، یک ماشین فوق هوشمند حتی می تواند ماشین های بهتری طراحی کند، در این حالت بدون شک یک انفجاری هوشی رخ خواهد داد و هوش انسانی بسیار عقب خواهند ماند.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Vernor Vinge، نویسنده علمی تخیلی، ریاضیدان بازنشسته و استاد علوم کامپیوتری، معمولا برای ایجاد اصطلاح “تکینگی تکنولوژیکی” شناخته می شود. مقاله ” The Coming Technological Singularity: How to Survive in the Post-Human Era ” او در سال ۱۹۹۳، پیش بینی کرده است که لحظه برتری تکنولوژیکی در ۳۰ سال آینده باشد.

Vinge در مقاله اش توضیح داده است که چرا فکر می کند اصطلاح “تکینگی” که در کیهان شناسی، رویدادی است که در آن فضا-زمان فرو ریخته و یک سیاه چاله ایجاد می شود، مناسب است:

“این نقطه ای است که در آن مدل های ما باید دور ریخته شود و یک واقعیت جدید حکمرانی کند. همان طور که ما به سمت این نقطه نزدیک و نزدیکتر می شویم، تاثیر آن روی امور انسانی گسترده و گسترده تر جلوه می کند، تا موقعی که تبدیل به مفهومی عادی می شود. با این حال زمانی که در نهایت رخ بدهد، ممکن است هنوز هم یک غافلگیری بزرگ و یک ناشناخته‌ی بزرگتر باشد.”

 

 

 

 

 

 

 

 

پـیـش بـیـنـی، یـک عـلـم نـادرسـت

اما آیا پیش بینی تکینگی اصلا ممکن است؟

یک مقاله توسط Stuart Armstrong و همکارانش، اشاره می کند که این پیش بینی ها حداکثر بهترین حدس هستند. یک دیتابیس گردآوری شده توسط Machine Intelligence Research Institute – MIRI، یک موسسه غیرانتفاعی، که به مشکلات اجتماعی مرتبط به AGI اختصاص داده شده است، ۲۵۷ پیش بینی AI، از بازه زمانی ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۲ در مقالات علمی پیدا کرده است. از همه این موارد، ۹۵ مورد شامل پیش بینی هایی بودند که بازه زمانی برای توسعه AI ارائه کرده اند.

مولفین نوشته اند: “پیش بینی های AI داخل دیتابیس از حدس های تصادفی کمی بهتر به نظر می رسند“. برای مثال، محققین فهمیده اند که “هیچ مدرکی برای اینکه پیش بینی های کارشناسی متفاوت با غیر کارشناسی ها باشند، نیست”. آن ها همچنین یک الگوی قوی مشاهده کردند که نشان می داد بیشتر پیش بینی های AI در یک “نقطه شیرین” ۱۵ تا ۲۵ ساله از زمان پیش بینی قرار می گرفتند.

دیگران در اینکه تکینگی در بازه های زمانی مطرح شده توسط Kurzweil و Son دست یافتنی باشد، شک و تردید دارند.

Paul Allen، از بنیانگذاران Microsoft و Institute of Artificial Intelligence نوشته است که چنین پرش رو به جلوی تکنولوژیکی هنوز هم در آینده دور است.

او در اشاره به مفهومی که نرخ پیشرفت گذشته، می تواند نرخ آینده را پیش بینی کند، نوشته است:

“اگر تکینگی بخواهد تا سال ۲۰۴۵ از راه برسد، نیازمند پیشرفت های غیر قابل مشاهده و اساسا غیرقابل پیش بینی است، و نه به خاطر اینکه قانون بازده تسریع (Law of Accelerating Returns) آن را یک نتیجه اجتناب ناپذیر با نرخ پیشرفت نمایی کرده است.”

 

 

 

 

 

 

انـقـراض یـا تـعـالـی؟

Nikola Danaylov، آینده پژوهی که وبلاگ سینگولاریتی (Singularity Weblog) را مدیریت می کند، معتقد است سوال بهتر این است که آیا رسیدن به تکینگی چیز خوبی است یا بد.

او به Singularity Hub گفته است:

“آیا تکینگی به ما کمک خواهد کرد تا مثل دایناسورها منقرض شویم یا می خواهد به ما کمک کند تا آن طوری که Carl Sagan رویای آن را داشت، در تمام عالم گسترش یابیم؟ در حال حاضر این موضوع شخصا برای من بسیار نا معلوم است.”

 

 

 

 

 

 

Danaylov استدلال می کند که تئوری تکینگی امروز، تا حد زیادی تحولات اجتماعی ای که هم اینک در حال رخ دادن هستند را نادیده می‌گیرد. وی می گوید این ایده که “تکنولوژی ما را نجات خواهد داد” در صورتیکه پیشرفت های تکنولوژی فقط برای آن هایی که پول دارند سودمند باشد، باعث از بین رفتن فقر مردم و افزایش عمر انسان نخواهد شد.

او می گوید: “من متقاعد نشده ام که [تکینگی] آن طوری که ما فکر می کنیم رخ می دهد، روی بدهد. من مطمئن هستم که ما پیامدها و ملاحظات اصلی را نمی بینیم.”

وی اضافه می کند: ” ما پتانسیل عظیمی داریم تا آن را تبدیل به پدیده‌ی خوبی کنیم.

منبع singularity HUB

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین کسی باشید که یک دیدگاه ارسال میکند.

Notify of
avatar
wpDiscuz