نسل بعدی اینترفیس های کامپیوتری در حال ظهور است – اما هنوز نام مناسبی برای آن انتخاب نشده است!

0

شاید شما نیز همین چند وقت پیش افرادی را دیده باشید که با در دست گرفتن تلفن های هوشمند در محیط های بیرونی با حالتی سرگردان به دنبال چیزی بودند. انگار چیزی می دیدند که شما نمی بینید. شاید یک موجود افسانه ای را از قاب تلفن های هوشمندشان می دیدند!

بازی پوکمون گو که بازی بسیار محبوبی با ویژگی واقعیت افزوده بود، در مدت کمی توانست طرفداران بسیاری به خود جذب کند و افراد بسیاری با در دست گرفتن تلفن های هوشمند به دنبال موجودات بامزه در محیط های مختلف بودند. محبوبیت این بازی به ظاهر ساده و در عین حال محبوب نشان داد که واقعیت افزوده روز به روز در حال رشد و بزرگ شدن است.

دلیل الهام از این بازی در این نوشته این نیست که این بازی نقطه اوج واقعیت افزوده باشد. بلکه تقریبا شبیه بازی Solitaire برای Windows 3 است. John Werner در اجلاس تولید نمایی دانشگاه سینگولاریتی در بوستون چنین بیان کرد که:

این بازی در زمان خودش بسیار محبوب و در واقع نقطه عطف بزرگی بود.

Werner که پیش از این یکی از نوآوران لابراتور MIT Media Lab بود، در حال حاضر معاون شرکای راهبردی در شرکت تولید کننده محصولات واقعیت افزوده به نام Meta است که سازنده یک هدست واقعیت افزوده با همین نام است.

در شروع، Werner بیان کرد که ما تا به امروز به روش های مختلفی با کامپیوترها در تعامل بوده ایم که هر ابداع جدید در این زمینه موجب ساده سازی و پیشرفت روش های پیشین بوده است. در ابتدا کارت های پانچ بودند. پس از آن صفحه کلید، ماوس و اینترفیس های گرافیکی ایجاد شدند و اخیرا فناوری موبایل، اسکرین های لمسی را به ارمغان آورده است.

مـرحـلـه بـعـد چـیـسـت؟

واقعیت افزوده بخشی از موج جدید فناوری است که شامل زمینه های مرتبط با واقعیت مجازی و واقعیت ترکیبی است. امروزه نام های بزرگ در این صنعت از گوگل تا مایکروسافت در حال حرکت به سوی این فناوری هستند. کار آن ها علاقلانه است زیرا طبق گفته Werner ، ما در مرحله ظهور نسل بعدی اینترفیس های کامپیوتری قرار داریم. البته هنوز نامی برای این پدیده انتخاب نشده است.

Werner می گوید:

“اگر به نام های مهم عرصه فناوری توجه کنید که در موج های قبلی تغییرات نیز خوب عمل کرده اند، مشاهده خواهید کرد که امروزه نیز اکثرشان در حال حرکت به سمت واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و واقعیت ترکیبی هستند که البته سعی آن ها در راستای حفظ موقعیتشان است. هر چند هنوز نام مناسبی برای این موج جدید تعامل با کامپیوترها انتخاب نشده است.”

Werner اشاره کرد که واقعیت افزوده پدیده ای کاملا نو نیست. انسان‌ها پیش از این نیز اطلاعات دیجیتال را با دنیای واقعی همپوشانی کرده اند. خلبان ها از این فناوری برای پیگیری وضعیت درجه های دیجیتال استفاده می کردند و برنامه های پخش لیگ ملی فوتبال (امریکا) از یک خط زرد دیجیتال روی زمین بازی استفاده می کردند تا نشان دهد تیم ها برای حرکت اول (در فوتبال امریکایی) چقدر باید پیش بروند.

اما چشم انداز این فناوری بسیار فراتر از بازی پوکمون گو و خطوط زرد روی زمین های فوتبال است.

هزینه های بسرعت رو به کاهش و همپوشانی فناوری های مربوطه موجب شده اند که واقعیت افزوده روزبروز کارآمدتر، راحت تر و برای کارهای اساسی مناسب تر شود. از همه مهم تر، واقعیت افزوده کم کم در حال طی کردن محدودیت های صفحات دو بعدی است، و تبدیل به فناوری سه بعدی، همه جانبه و پوشیدنی می شود.

Werner معتقد است که با گذشت زمان این فناوری با واقعیت مجازی ترکیب می شود و شیوه استفاده ما از کامپیوترها را تغییر می دهد.

Werner می گوید:

“مردم به واقعیت افزوده و واقعیت مجازی به صورت دو فناوری جدا از هم نگاه می کنند… اما در نهایت این دو فناوری همگرا خواهند شد و واقعیت مجازی تبدیل به یکی از ویژگی های این عینک های مخصوص می شود که شما می توانید انتخاب کنید که آیا غرق دنیای مجازی شوید یا خیر.”

با نگاه کردن به Meta 2 ساخته کمپانی او می توانید نمونه ای از چشم انداز آینده را مشاهده کنید.

Werner این دستگاه را به صورت یک هدست واقعیت افزوده ی سبک با دید کاملاً همه جانبه‌ی ۹۰ درجه ای توصیف کرد. این کمپانی در حال ساخت یک سیستم عامل با “منحنی یادگیری zero” است. نرم افزارهایی که انتظار می رود در این سیستم عامل باشند شامل نرم افزارهای طراحی محصول هستند که حاصل همکاری این شرکت با شرکت های Dell، Nike و Ultrahaptics است.

Meta 2 تنها هدست واقعیت مجازی نیست که در عرصه کاری استفاده می شود. HoloLens ساخته شرکت مایکروسافت که ابزاری برای توسعه دهندگان است، نیز پیش از این با قیمت ۳ هزار دلار به فروش رسیده است. دستگاه مرموز Magic Leap نیز موفق به جذب سرمایه ۴.۱ میلیارد دلاری شده است. بیشتر اطلاعاتی که از این محصول در دسترس است از طریق شایعات و حساب های کاربری insider است و تاریخ قطعی برای زمان عمومی شدن این محصول در دست نیست.

اما عینک گوگل پیش از این به ما یاد داد که امکان بلندپروازی و رویاپردازی در رابطه با آینده بالقوه ی یک اینترفیس حتی پیش از این که آماده شود وجود دارد. در فناوری گاهی به این امر منحنی اشتیاق به فناوری نیز گفته می شود.

برای مثال، واقعیت مجازی از واقعیت افزوده جلوتر است. در حال حاضر تجهیزات مربوط به واقعیت مجازی در بازار موجود هستند. اما هیجانی که در رابطه با واقعیت مجازی وجود داشت در حال افول است. از آنجایی که این فناوری کم کم رشد می کند و بالغ می شود و تقاضاهای واقعی در بازار دریافت می کند، گام های بعدی باید عملی تر باشند.

این چرخه برای واقعیت افزوده نیز وجود دارد. با این تفاوت که برای واقعیت افزوده در گام های اولیه اش است.

تجهیزات پوشیدنی مربوط به واقعیت افزوده که پیش از این دیده ایم تا حدی بزرگ و سنگین بودند و احتمال این که بتوانند اینترفیس های کامپیوتری را کنار بزنند کم است. اما قطعا تجهیزات فعلی نسبت به تجهیزاتی که در دهه های پیش وجود داشت سبک تر هستند. Werner به یکی از اولین دستگاه های واقعیت مجازی به نام Sword of Damocles اشاره می کند که آنقدر سنگین بود که احتمال داشت کاربر را بکشد! و همین سنگینی مانع پیشرفت و محبوبیت آن شد.

تجهبزات واقعی افزوده‌ی امروزی آنقدر سبک هستند که امکان قرار دادنشان روی سر، بدون شکستن سر وجود دارد! و یکسری عوامل دیگر نیز وجود دارند که طبق باور Werner در سال های پیش رو منجر به تسریع پیشرفت و توسعه در این زمینه می شود. این فناوری ها شامل تشخیص صدای پیشرفته (مثل Amazon Echo و Google Now)، مدل سازی بلادرنگ فضاهای سه بعدی (Google Tango)، سرعت اتصال بسیار سریع تر از همیشه (۵G)، نمایشگرهای مبتنی بر لیزر (بجای نمایشگرهای مبتنی بر پیکسل) و هوش مصنوعی هستند.

Werner نتیجه نهایی این فناوری را بیشتر به صورت تعامل با دنیا می بیند به طوریکه کامپیوترها با ما تطبیق می یابند. وی اشاره می کند که شیوه چیدمان صفحه کلیدها مربوط به فناوری است که متعلق به چندین قرن پیش است. که ما تایپ و توییت را هم امروزه به همین صورت انجام میدهیم. این چیدمان ما را محدود کرده... چشمان ما می توان اطلاعات را با سرعت ۱۰ به توان ۸ بیت بر ثانیه انتقال دهد و ما هنوز هم با روشی قدیمی و کند با فناوری ارتباط برقرار می کنیم.

بهترین نام برای این فناوری چیست؟

به نظر می رسد که Werner تنها کسی نیست که در رابطه با ادغام واقعیت مجازی و واقعیت افزوده فکر می کند. گوگل نیز هفته پیش در کنفرانس سالانه توسعه دهندگان Google I/O این دو فناوری را ارائه داد.

رئیس بخش Google VR Clay Bavor در یک پست وبلاگی در رابطه با ارتباط این دو فناوری نوشته بود. او اظهار کرد که واقعیت مجازی و واقعیت افزوده هر دو نقاطی از یک منظره بین جهان های واقعی و دیجیتال هستند. از یک سو هر دو واقعی هستند و از سوی دیگر هر دو مجازی هستند. و در واقع می گفت پدیده ای بین واقعیت و مجازی هستند.

وی قبل از صحبت در رابطه با محاسبات همه جانبه چند نام پیشنهاد کرده است از جمله محاسبات حاضر، محاسبات فیزیکی، محاسبات ادراکی، واقعیت ترکیبی و واقعیت همه جانبه. البته این که گوگل نام محاسبات همه جانبه را به این فناوری داده به این معنا نیست که به همین نام مقید خواهد ماند. بلکه احتمالاً به دنبال نام مناسب تری خواهد بود.

Bavor می نویسد آنچه روشن این است که طی تاریخ اینترفیس های کامپیوتری بتدریج با حذف لایه های “انتزاع“، عینی تر شده اند. در نتیجه‌ی این تغییر، این اینترفیس ها در دسترس افراد بیشتری قرار گرفته اند و در نتیجه‌ی این دسترس پذیری افراد می توانند کارهای مفید بیشتری را به کمک آن ها انجام دهند. واقعیت افزوده و واقعیت مجازی دنیای دیجیتال را بیشتر و بیشتر شبیه به دنیایی می کنند که ما برای تعامل با آن ساخته شده ایم. این که چقدر این روند طول می کشد مشخص نیست اما مسیر حرکت قطعاً به همین سمت است.

وی در ادامه می نویسد

با فراگیر شدن محاسبات همه جانبه، به جای استفاده از صفحه نمایش ها یا بررسی مدام تلفن، به چک کردن دنیای مجازی و واقعی اطرافمان می پردازیم… افراد به اطلاعات در محیط دسترسی خواهند داشت و رایانش و محاسبات به صورت مداوم به المان های محیطی افزوده می شوند و این مرحله بعدی در نمودار اینترفیس های کامپیوتری است که قطعاً اجتناب ناپذیر خواهد بود.

 

  • لینک دانلود : لینک مستقیم
  • حجم فایل: ۳۰ مگابایت
  • فرمت فایل: MP4
  • رمز فایل: ندارد، آزاد باشید
  • برنامه مور نیاز: انواع برنامه های پخش ویدئو
  • منبع: singularity hub
گزارش خرابی لینک دانلود گزارش عدم رعایت حق کپی‌رایت ارتباط با ما کانال تلگرام تکینگی
منبع singularityHUB

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین کسی باشید که یک دیدگاه ارسال میکند.

Notify of
avatar
wpDiscuz