فراتر از بازی‌ها: واقعیت مجازی به جزء ضروری سلامت و درمان تبدیل خواهد شد

فراتر از بازی‌ها: واقعیت مجازی به جزء ضروری سلامت و درمان تبدیل خواهد شد

0

فراتر از بازی‌ها: واقعیت مجازی به جزء ضروری سلامت و درمان تبدیل خواهد شد.

واقعیت مجازی حالا سر زبان همه ـست. تبدیل به پدیده‌ای شده که تخیل یک نسل از گیمرها و تکنولوژیست‌ها را درگیر خود کرده است. اصولاً در دهه‌ی ۵۰ میلادی و جامعه‌ی شبیه‌سازی آن زمان، ریشه دارد اما به بار نشستنش امروز، مدیون دهه‌ها تحقیق، بررسی، ژورنال‌های علمی و کنفرانس‌هایی است که در نهایت به دانش امروز ما از این تکنولوژی شکل داده‌اند. پس قابل درک است چطور موج عظیم واقعی مجازی فعلی برای مبارزان کارآزموده این عرصه مثل یک پدیده‌ی آشنا به نظر برسد. اما این‌بار یک ویژگی مهم دارد؛ این بار، این تکنولوژی، برای مصرف‌کننده‌ی عادی قابل خریداری است.

این دفعه، واقعیت مجازی برای یک گروه جدید، مزیتی بزرگ است؛ صنعت سرگرمی و گیمینگ. عمده‌ی محتوای واقعیت مجازیِ تولید‌شده در مدت اخیر، صرفاً، محتوای سرگرم‌کننده بوده است. که البته با توجه به ارزش دو تریلیون دلاری این صنعت، کاملاً قابل درک، قابل توجه و طبیعی است. اما در این میان، یک حوزه‌هایی وجود دارند که واقعیت مجازی می‌تواند تاثیری به مراتب عظیم‌تر، همه‌گیرتر و اثرگذارتر داشته باشد. حوزه‌ی سلامت و درمان را در نظر بگیرید؛ یک هدف بسیار مهم برای واقعیت مجازی. حوزه‌ی سلامت و درمان، به دلیل تنوع و پیچیدگی کار پزشکی، که تنها در مقابل پیچیدگی پاتولوژی انسان ناچیز به نظر می‌رسد، واقعیت مجازی می‌تواند ابزاری فوق‌العاده موثر بوده و از فرصت‌های بیشمار موجود در این حوزه‌ی پراهمیت استفاده کرده، و وارد دنیای سلامت و درمان شود.

درمان فیزیکی در جهان مجازی

درمان جسمی می‌تواند چالش‌برانگیز، ناخوشایند، و خسته‌کننده باشد. میزان پذیرش یا کمپلاینس در رژیم‌های خانگی می‌تواند بسیار پایین باشد. واقعیت مجازی قادر است روحی تازه به این پروسه ببخشد. شرکت VRecover، یکی از شرکت‌هایی است که در همین سطح اولیه واقعیت مجازی، وارد کار شده و بر روی ساختِ محیط‌های همه‌جانبه، بازی‌طور، و درگیرکننده فعالیتت می‌کند. این محیط‌ها، با تکنولوژی ردیابی حرکات بسیار دقیقی همراه هستند که به بیماران کمک می‌کند همگام با پروسه‌ی رژیم خانگی خود و توصیه‌های پزشک‌شان پیش‌بروند و در نتیجه خروجی چنین درمان‌هایی افزایش بیابد.

با استفاده از ردیابی و ضبط حرکات بیمار، و سپس انتقال آن داده‌ها به یک آواتار مجازی، محققین تحقیقات بسیاری راجع به تاثیر چنین درمانی انجام داده‌اند؛ در مقایسه با روش‌های درمانی عادی، نتایج تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از چنین تکنیک‌هایی در بحثِ درمان، نتایج بسیار بهتری، در مواردی مثلِ حمله قلبی، پارکینسون و یا آسیب‌های عضلانی-اسکلتی حاصل می‌شود. اما تحقیقات بسیار کمتری درباره‌ی تاثیر واقعیت مجازی همه‌جانبه و HMD انجام شده است.

شرکت VRecover بر اساس اعتقاد به این مسئله پایه‌ریزی شده که تلفیق همه‌جانبگی تکنولوژی واقعیت مجازی، با حسِ “حضور” که بوجود می‌آورد، تاثیری به مراتب عظیم‌تر بر روی بهبود بیماران خواهد داشت و بزودی به بخشی ضروری از تجربه‌ی درمان تبدیل خواهد شد.

درک بیماری: یک تجربه‌ی واقعیت مجازی، ارزش یک میلیون تصویر دارد

درک و فهم بیماران از پروسه‌ی بیماری‌شان متغیر است. همچنین، این تقریباً موضوعی ثابت شده است که پس از ملاقات با پزشک، بیماران تقریباً نیمی از مطالبی که در آن جلسه مورد بحث قرار گرفته را فراموش می‌کنند. فکر می‌کنم شنیده‌اید که می‌گویند یک تصور ارزش یک هزار کلمه دارد؛ حقیقت این است

یک تجربه‌ی واقعیت مجازی، ارزش یک میلیون کلمه دارد.

استفاده از یک تجربه‌ی همه‌جانبه‌ی واقعیت مجازی، و به تصویر کشیدن بیماری، به بیمار کمک می‌کند تا درک بسیار بهتری از بیماری خود داشته باشد و با داشتن حسی بهتر و قدرت‌مند‌تر (از حیثِ حس داشتن کنترل بر روی بیماری)، بیمار احتمالاً بسیار بیشتر از گذشته، حاضر است تماماً با پروسه‌ی درمان همکاری کند. پروسه‌ی آموزش دادن به یک بیمار درباره‌ی جزئیات یک درمان و یا عمل جراحی، آلتورناتیوها و ریسک‌ها و منافع آن، چیزی است که در تمام ایالات آمریکا، و بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته دیگر امری ضروری است. سرویس دهندگان خدمات درمانی باید مطمئن شوند که پس از دادن توضیحات تمام و کمال درباره‌ی بیماری فرد، درمان و گزینه‌های جایگزین، رضایت وی را برای انجام درمان موردنظر کسب کنند.

هنگامی که شما در مقابل بدن مجازی، اما سه بعدی و بسیار واقعیِ خودتان ایستاده‌اید و پزشک در حال دادن توضیحاتی تصویری راجع به عمل و یا بیماری است، شما به تک تکِ کلماتِ وی توجه می‌کند و اهمیت قضیه برایتان به مراتب بیشتر خواهد بود.

یک بیمارِ اگاه‌تر، بیماری که دقیقاً از جزئیات درمان خود باخبر است، در نهایت، رضایت‌مندی بیشتری خواهد داشت و احتمالِ پر کردن فرم سوء معالجه از سوی این بیمار بسیار کمتر خواهد بود. پدیده‌ی “رضایت” بیمار، و رضایتی که در نتیجه‌ی آگاهی کامل وی به وجود آمده، با استفاده از واقعیت مجازی، عملاً به سطحی فراتر از توضیحات شفاهی پزشک منتقل می‌شود؛ بیمار می‌تواند با حضور مجازی در اتاق جراحی مجازی، از جزئیات جراحی مطلع شود. نکته‌ی جالب توجه دیگر راجع به این تکنولوژی این است که هنگامی که شما در مقابل بدن مجازی، اما سه بعدی و بسیار واقعیِ خودتان ایستاده‌اید و پزشک در حال دادن توضیحاتی تصویری راجع به عمل و یا بیماری است، شما به تک تکِ کلماتِ وی توجه می‌کند و اهمیت قضیه برایتان به مراتب بیشتر خواهد بود. (این وضعیت را با صرفاً نگاه کردن به یک عکسِ MRI و CT Scan مقایسه کنید.)

انجام Guided imagery با واقعیت مجازی

Guided imagery۱ یک تکنیک بسیار پرکاربرد در حوزه‌ی درمان است؛ از فشار خون، تا درمان‌هایی مثلِ شیمی‌درمانی و امواج درمانی برای سرطان‌ها، تا حتی بیماری‌های روانی مثلِ اضطراب و یا دردهای مزمن. در حقیقت کاری که این تکنیک درمانی می‌کند این است که بیمار را به سوی تصور کردن تصاویری هدایت می‌کند که بر روی سلامت وی اثر گذار است.

طبیعتاً با توجه به نحوه‌ی انجام، این تجربه‌ی درمانی به شدت بر روی خودِ کاربر، این‌جا “بیمار”، متمرکز و وابسته است؛ تاثیر مثبت این شیوه، به شدت وابسته به توانایی بیماران در تصور و تمرکز آن‌هاست. حالا چنین کار دشواری را با واقعیت مجازی انجام دهید؛ واقعیت مجازی این توانایی را دارد تا تمام پروسه‌ی ذهنی را سرعت ببخشد، و به دلیل حسِ “حضور” و “واقعیتِ مجازیِ” این تکنولوژی، می‌تواند تصویری واضح‌تر برای بیمار ترسیم کند؛ محتوای واقعیت مجازی موردنظر، می‌تواند شخصی‌سازی‌شده و بر اساس ویژگی‌های پژشکی منحصر به فرد همان بیمار ساخته شود. این محتوا حتی می‌تواند پس از جلسات اولیه، بر اساس نظرات و فیدبک‌های بیمار، به کلی تغییر داده شده و بهبود یابد.

آموزش آناتومی با یک تور ۳بعدی از بدن

آناتومی بدن انسان، درسِ آسانی نیست. تمام اینِ اشکال اورگانیک، که به شکلی پیچیده پیکربندی شده‌ و در کنار یکدیگر قرار گرفتند، کار یادگیری و درکِ آناتومی بدن را، مخصوصاً برای کسی که در زمینه‌ی تصویرسازی ذهنی به صورت سه بعدی با چالش روبروست، کار را بسیار دشوار می‌کنند.با کمک واقعیت مجازی و تجربه‌ی زنده و همه‌جانبه‌اش، دانش آموزان دیگر نیازی نیست در طی یادگیری آناتومی و برای برقراری ارتباطاتِ معنادار میان اشکال مختلف اورگان‌های بدن، درگیر هر گونه چالش ذهنی و روانی شوند. حالا دیگر به راحتی می‌توانند این ارتباطات را دیده و در یک تصویر سه بعدی از بدن انسان، آزادانه همه چیز را بررسی کنند. بهبود درکِ ما از بدن انسان، هم به پرورش نسل بعدی جراحان خبره کمک می‌کند و هم به تمام پزشکان این توانایی را می‌دهد تا صحیح‌ترین تشخیص و درمان را برای هر بیمار منحصر به فرد انجام  دهند.

هیچ دو شخصی شبیه به هم نیستند؛ این موضوع هم درباره‌ی ظواهر بیرونی آن‌ها، و هم درباره‌ی درونِ افراد صادق است. جراحان ممکن است تفاوت‌های قابل توجهی در آناتومی هر فرد به خصوص ببنینند که ممکن است حتی به مشکلاتی در طی جراحی منجر شود. توانایی درک و مشاهده‌ی دقیق آناتومی منحصر به فرد هر بیمار، پیش از انجام عمل جراحی، می‌تواند اتفاقی بسیار قابل توجه در عرصه‌ی پزشکی باشد. واقعیت مجازی و تجربیاتِ همه جانبه‌اش، به بخشی از کار جراحان تبدیل خواهند شد و به آن‌ها اجازه می‌دهند بدن تا در درون آناتومی بدن یک بیمار، به بررسی‌یی بسیار جزئی پرداخته و حتی قدم به قدمِ جراحی را، پیش از انجام جراحی دشوار اصلی، بر روی این بدنِ بدلِ سه بعدی انجام دهد.

ایده‌های قدرت‌مندی که به واقعیت می‌پیوندند

با وجود این‌که اکثر این ایده‌ها و این کاربردهای این تکنولوژی در طول تاریخ مورد بحث قراره گرفته، بررسی شده و حتی برای واقعی کردن آن نلاش شده، این ایده‌‎ها امروز، و با تبدیل شدن واقعیت مجازی به پدیده‌ای در دسترس یک خریدار عادی، می‌توانند با قدرت تمام پا به عرصه‌ی پزشکی بگذارند.

برای درگیر بودن در رنسانس واقعیت مجازی، زمان فوق‌العاده هیجان‌انگیزی است. با پیشرفت‌های ماهانه در نمایش، دستگاه‌ها و نرم‌افزارهای پلتفرم اقعیت مجازی، هنوز چیزهای بسیاری برای یادگیری از پیشگامان واقعیت مجازی گذشته وجود دارد. (ایا می‌دانستید واقعیت مجازی میتواند توسط وب تجربه شود؟ سری به مطلب ما راجع به WebVR بزنید.) این بار واقعیت مجازی دیگر قرار نیست به خوابِ زمستانی فرو رود.

 

پاورقی مقاله
  1. برای اطلاعات بیشتر، ببینید: + و +

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین کسی باشید که یک دیدگاه ارسال میکند.

Notify of
avatar
wpDiscuz