دلایل محبوبیت روز افزون مسابقات پهپادها چیست؟

دلایل محبوبیت روز افزون مسابقات پهپادها چیست؟

0

شاید کنترل پهپادی از راه دور و عبور دادن آن از بین موانعی شبیه به آنچه در فیلم های جنگ ستارگان وجود دارد یا تلاش برای به زمین زدن و نابود کردن پهپاد رقیب کمی تخیلی به نظر برسد اما هر دوی این مسابقات امروزه در سراسر دنیا انجام می شوند و بخشی از اکوسیستم روبه رشد مسابقات پهپادها هستند؛ همچنین پخش زنده‌ی این مسابقات محبوبیت بسیار زیادی در حد مسابقات بازی‌های ویدیویی به دست آورده است.

رشد این صنعت تا حد زیادی به دلیل توسعه فناوری بوده و نوآوری های خلاقانه ای مثل اضافه کردن تفنگ پینت بال و شعله افکن آن را جذاب‌تر و پرهیجان‌تر کرده اند.

امـکـانِ داشـتـن دیـد خـلـبـان

احتمالا شما هم پیش از این در رابطه با مسابقات پهپادها شنیده اید که پیشرفت سریع این فناوری را نشان می دهد.

لیگ پهپادها (DRL) مثال خوبی در این رابطه است. DRL مسابقات مختلفی در سراسر جهان برگزار می کند و به کمک ترکیبی از دوربین های مختلف مثل دوربین های پهپادها، دوربین های ثابت و نیز ویدیوهایی با دید اول شخص (FPV) آن ها را فیلمبرداری می کند. از زمان شروع این لیگ در سال های ۲۰۱۵-۲۰۱۶ مسابقات مختلف آن در YouTube، Twitch و Facebook بیش از ۴۳ میلیون بار دیده شده است. اخبار مختلف DRL نیز در شبکه های تلویزیونی مختلفی پخش شده و انتظار می رود که فصل بعد این لیگ در تلویزیون های بیش از ۷۵ کشور دنیا پخش شود.

Nicholas Horbaczewski مدیر و موسس لیگ پهپادها می گوید:

“از جذابیت های این بازی ها دیدن پهپادهایی است که با سرعتی حدود ۸۰ مایل در ساعت پرواز می کنند.”

 


در پخش مستقیم این بازی ها تماشاگران می توانند دقیقاً هر چیزی را که خلبان می بیند، ببینند.

هر پهپاد مجهز به دوربینی است که تصاویر را به صورت بلادرنگ و با دید اول شخص (FPV) به عینکی که خلبان به چشم زده است، ارسال می‎کند. همچنان که پهپاد در محیط های مختلفی مثل استادیوم ها، ساختمان کارخانه ها و مکان های دیگر پرواز می کند خلبان دقیقاً احساس می کند که خودش سوار بر پهپاد است.

Chris Ballard مدیر ارتباطات بخش پهپادهای Freedom Class می گوید

“مسابقات پهپادها در اصل به این معناست که خلبان از این طریق نیروی تفکرش را به پهپاد منتقل کند و بدون هیچ ترسی از خطرناک ترین محل ها و کوچک ترین فضاها عبور کند.”

هر کسی که عینک های FPV را به چشم بزند می تواند در تجربیات خلبان سهیم شود که این پدیده معمولا با جنگ ستارگان و بازی های کامپیوتری مقایسه می شود.

بـازار طـلایـی صـنـعـت هـواپـیـمـاهـای بـدون سـرنـشـیـن

DRL فقط یکی از چندین سازمانی است که امروزه مسابقات پهپادها را برگزار می کنند.

Freedom Class یک گروه استرالیایی است که قصد دارد به این مسابقات سمت و سویی متفاوت بدهد.

برای ایجاد تعریفی دقیق از مفهوم “big-ass racing drone,” می توان از تصویر یک پهپاد Freedom Class نسخه ۱.۰ که طول ۲.۱ متری دارد و قادر است با سرعت ۱۶۰ کیلومتر در ساعت پرواز کند، استفاده کرد. این ابعاد یکی از چالش های مهم مسابقات زنده را حل می کند زیرا وقتی پهپادها دارای ابعادی در حد یک جعبه کفش هستند، تعقیب کردن آن ها و تشخیص این که کدامیک از بقیه جلوتر است سخت می شود.

یکی دیگر از مشهورترین سازمان ها در این عرصه DR1 است که مسابقاتش در شبکه هایی همچون Eurosport، Discovery Channel و MultiGP پخش می شود که احتمالاً بر اساس تعداد خلبانانی که در آن عضو هستند (۱۶۱۹۵) و تعداد فصل ها (۱۰۴۱) بزرگترین برگزار کننده مسابقات پهپادها در سراسر جهان است.

یافتن آنالیزهای مربوط به پتانسیل بازاری این سازمان ها سخت است. اما در کل بازار گسترده‌ی پهپادها چشم اندازی امیدوار کننده دارد. در سال ۲۰۱۶ گزارشی از شرکت PricewaterhouseCoopers منتشر شد که پیش بینی کرد بازار پهپادها تا سال ۲۰۲ ارزشی حدود ۱۲۷ میلیارد دلار خواهد داشت.

قیمت پهپادها و سایر فناوری ها به سرعت در حال کاهش است. یک پهپاد مسابقه ای، عینک FPV و کنترل از راه دور آن امروزه قیمتی حدود ۵۰۰ تا ۸۰۰ دلار دارد که البته کیفیت متوسط این تجهیزات با قیمت ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار نیز موجود است. برخی از افرادی که به این صنعت آشنا هستند انتظار دارند تا چند سال آینده قیمت این تجهیزات تا ۱۰۰ دلار کاهش پیدا کند. خیلی از سازمان ها استفاده از پهپادهای سطح متوسط را برای شروع مناسب می دانند زیرا در فرایند یادگیری کار با پهپادها سقوط و تصادف (به خصوص در سرعت های بالا) اجتناب ناپذیر است.

شاخص بعدی از مسابقات بازی های ویدیویی می آید. این مسابقات و مسابقات پهپادها هر دو فناوری های قرن ۲۱ هستند و کاهش قیمت فناوری به نفع هر دوی این مسابقات بوده است. هر دوی این مسابقات از رسانه های جدید و نوظهوری همچون YouTube، Twitch، Twitter و Facebook برای جلب توجه مخاطبین و تعامل با آن ها استفاده می کنند.

Newzoo یکی از شرکت های تحلیل مسابقات بازی های ویدیویی پیش بینی کرده درآمد و مخاطبین جهانی مسابقات بازی های ویدیویی رشد چشمگیری خواهد داشت و با توجه به شباهت های این مسابقات با مسابقات پهپادها این رشد می تواند معیار خوبی برای تخمین رشد بالقوه‌ی پهپادها باشد.

منبع: Newzoo

امـکـانـات بـی پـایـان

ریشه های مسابقات پهپادها به منطقه ای در اطراف سانفرانسیسکو بر می گردد.

Marque Cornblatt توضیح می دهد که:

“در حدود سال ۲۰۱۱-۲۰۱۲ گروهی بودند که جمعه شب ها در گاراژی دور هم جمع می شدند تا پهپادهایشان را به پرواز درآورده و باهم رقابت کنند.”

این گروه کم کم رشد کرد و برخی از خلبانان یکسری تجهیزات مثل موشک شیشه‌ای و اسلحه های پینت بال را به پهپادهایشان اضافه کردند. حتی یکی از آن ها یک شعله افکن کوچک نیز به پهپادش اضافه کرد. این مسابقه از یک مسابقه پنج شش نفره که در آن گروهی در یک گاراژ به رقابت می پرداختند به سرعت رشد کرد و ۱۵۰ الی ۲۰۰ نفر در آن شرکت می کردند.

Cornblatt و سایر افراد گروه تصمیم گرفتند که لیگ مسابقات هوایی (ASL) را راه اندازی کنند که امروزه میزبان رویدادهای مختلف مربوط به مسابقات پهپادها است از جمله مسابقاتی که در آن خلبانان سعی می کنند پهپاد رقیب را نابود یا مجبور به فرود کنند. اگر پهپادی سقوط کند خدمه آن باید طی زمان مشخص و محدودی دوباره آن را به پرواز در آورند. بازنده پهپادی است که به معنای واقعی دیگر قادر به پرواز نباشد.

ASL یکی از پیشگامان مسابقات پهپادها است. ثابت شده که مراحل آمادگی و مسابقات مختلف آن در امریکا با بیش از ۲۵۰ هزار تماشاگر در سال ۲۰۱۶ پرطرفدارترین است.

پتانسیل ابداعات و اجرای متعدد مسابقات پهپادها موجب امیدواری Marque Cornblatt به آینده‌ی این مسابقات شده است. وی می گوید “اضافه کردن تگ های لیزر و نشانگرهای پینت بال به پهپادها امکان جنگ هوایی آن ها را فراهم می کند. و جنگ پهپادها در آینده به صورت چندنفره انجام می شود و هیجان و محبوبیت زیادی خواهد داشت.”

بعلاوه فناوری ساخت و پرواز پهپادها نیز روزبروز پیشرفته تر می شود. Cornblatt توضیح می دهد که در حال کار روی سیستمی است که به خلبان امکان می دهد با حرکت چشم و گردش سر پهپاد را کنترل کند.

فـنـاوری، مـدام درهـای جـدیـدی بـاز مـی کـنـد

Dave Heavyside مدیر خلاق Freedom Class Drones می گوید:

“فناوری های مربوط به پهپادها با نرخ خارق العاده ای در حال رشد است و تقریبا هر ماه محصولات و امکانات جدیدی به آن ها اضافه می شود.”

یکی از این نمونه ها ساخت ‘Tiny Whoop’ است.  Jesse Perkinsخلبان گروه Team Big Whoop تصمیم گرفت یکی از پهپادها را با افزودن یک دوربین FPVی کوچک و ارتقای موتورها و باتری اصلاح کند. کار وی آنقدر موفقیت آمیز بود که مردم شروع به ارسال سفارش در سایت او کردند. امروزه کلمه‌ی Tiny Whoop تقریبا مترادف با پهپادهای FPVی داخلی و میکرو است.

از آن جایی که پهپادها هنوز هم با یکسری چالش های فنی مانند کیفیت دید FPV و پخش دوربرد آن روبرو هستند، چنین کارهای خلاقانه ای می تواند مسابقات پهپادها را ارتقاء ببخشد. اگر چنین امکاناتی ایجاد شود می توانید مسابقات پهپادها را از منزل و با استفاده از یک عینک FPV تماشا کنید. فناوری های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده نیز از حوزه های دیگری است که باید در فناوری های پهپادها ادغام شود و توسعه یابد.

Nicholas Horbaczewski می گوید:

“ما ایمیل های مختلفی از سوی معلمان دبیرستانی دریافت می کنیم که می گویند این فناوری به آن ها کمک زیادی کرده تا به دانش آموزان نزدیک تر شوند. دانش آموزان هم به این دلیل که پهپادها باعث علاقه آن ها به علم شده است، از ما تشکر می کنند. وقتی دانش آموزان و بچه ها سرگرم پهپادها می شوند تا نحوه کار آن ها را درک کنند و سعی کنند آن ها را بهبود ببخشند، در واقع علومی مثل یادگیری ماشینی، الکترونیک و آیرودینامیک را یاد می گیرند.”

منبع singularityhub

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین کسی باشید که یک دیدگاه ارسال میکند.

Notify of
avatar
wpDiscuz