واقعیت مجازی بزودی موجب ایجاد تحولی عظیم در امنیت سایبری خواهد شد

0

انتظار می رود که تحلیلگران امنیتی جزء اولین افرادی باشند که کارشان را با واقعیت مجازی انجام دهند.

به لطف ابزار واقعیت مجازی جدیدی که توسط شرکت نوپای ProtectWise ساخته شده است، متخصصین امنیت سایبری می توانند بزودی در دنیایی سه بعدی، شبیه بازی های ویدیویی به کامپیوترهای شبکه سر زده و بر آن ها نظارت کنند.

Scott Chasin مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران شرکت ProtectWise، معتقد است که در آینده شرکت ها و موسسات اتاق های مخصوصی خواهند داشت که تحلیلگران امنیتی در این اتاق ها با هدست های واقعیت مجازی در دنیایی شبیه سازی شده از شبکه‌های متعلق به شرکت، گشت زنی می کنند.

وی می گوید:

“در آینده ای نه چندان دور سازمان های بزرگی که زیرساخت های فناوری اطلاعاتشان قوی باشد اتاق هایی پر از تحلیلگران امنیتی مجهز به هدست های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده خواهند داشت.”

محصول جدید این شرکت به نام ProtectWise Grid یک ابزار واقعیت مجازی به نام Immersive Grid (شبکه‌ی همه جانبه) ارائه می دهد که در آن هر یک از دارایی ها و اموال متعلق به یک کمپانی – این دارایی می تواند یک سرور، کامپیوتر شخصی، تلفن موبایل و هر چیز دیگری باشد – که به سیستم متصل شده باشد، به صورت ساختمانی درون یک شهر مجازی شبیه سازی می شود. شرکت می تواند این دستگاه ها – یا ساختمان ها – را در گروه هایی بر اساس موقعیت جغرافیایی یا بر اساس واحدی که آن ها را مدیریت می کنند، دسته بندی کند. مثلاً بخش بازاریابی می تواند دستگاه هایش را در یک قسمت از این شهر مجازی جای دهد و یا دفاتر مربوط به شهر لندن را می توان در یک گروه مخصوص دسته بندی کرد.

پس از انجام چنین طبقه بندی‌هایی تحلیلگران می توانند بر این ساختمان ها نظارت داشته باشند و آن ها را بازرسی کنند که چنین بازرسی هایی می‌توانند اطلاعاتی در رابطه با ترافیک داده ها در آن دستگاه و خطرات امنیتی که ممکن است دستگاه مربوطه را تهدید کند، آشکار کنند. شکل ساختمان ها نیز – مثلاٌ گرد یا مستطیلی بودنشان – نوع دستگاه را نشان می دهد؛ ارتفاع ساختمان ها نشانگر ترافیک شبکه‌ی IP است و عرض ساختمان نشان دهنده میزان پهنای باند تخصیص یافته به دستگاه مربوطه است. تغییر رنگ ساختمان ها به قرمز یا نارنجی نیز نشانگر خطر و هشدار یا فعالیت های غیر معمول در رابطه با آن آیتم خاص است.

Chasin اظهار امیدواری می کند که چنین فناوری هایی می توانند کارهایی که از لحاظ فنی پیچیده و پردردسر هستند را به چیزی شبیه بازی های ویدیویی تبدیل کنند.

این امر می تواند موانعی همچون نداشتن مهارت های فنی برای بدست آوردن یک شغل خاص را از بین ببرد. امروزه کمبود زیادی در متخصصین امنیت سایبری وجود دارد – و انتظار می رود این کمبود افزایش یابد – و طبق گفته‌ی Chasin دلیل این مشکل این است که دانش مورد نیاز برای این کار نسبتا زیاد و حجیم است.

Chasin می گوید:

“امروزه متخصصین سایبری باید مهارت های زیادی مثل شل اسکریپت، پایتون و درکی از اصول آنالیز و تحلیل داشته باشند اما کسی که هیچ دانشی در رابطه با شل اسکریپت یا پایتون نداشته باشد با استفاده از تکنیک های فیلترینگ بصری می تواند همه چیز را با یک نگاه و بررسی اجمالی درک کند.”

Chasin همچنین اشاره می کند که افراد جوان و تازه کار نیز می توانند براحتی با چنین اینترفیسی کار کنند، او می گوید:

“نسل جوان تر جهان های مجازی و مکانیک های بازی را بسیار بهتر درک می کنند زیرا مهارت هایی دارند که مناسب بسترهایی همچون شبکه های همه جانبه است.”

این تجربیات جدید مثل داستان های علمی تخیلی همچون رمان Neuromancer به نظر می رسند که در آن هکرها در فضای مجازی متعلق به یک شرکت یا یک سازمان نظامی، که به صورت واقعیت مجازی شبیه سازی شده است پرسه می زنند یا مثل فیلم Ender’s Game که در آن از یک نسل جوان که در بازی های ویدیویی بسیار ماهر هستند برای ایجاد پیامدهایی در دنیایی واقعی از طریق گیم پلی شان استفاده می شود. همچنان که محبوبیت مسابقات مربوط به بازی های ویدیویی در جامعه بیشتر می شود و فرهنگ ارزش دهی به بازی های ویدیویی رقابتی شکل می گیرد، شاهد هستیم که صنعت بازی در حال پیدا کردن جایگاه خود در برنامه های ورزشی دانشگاهی در دانشگاه های بزرگ است.

اگر اینترفیس های بصری همچون شبکه‌ی همه جانبه متداول و رایج شود، مهارت های بازی می تواند به دنیای کسب و کار انتقال پیدا کند.

Chasin معتقد است که چنین اینترفیس هایی در آینده تاثیر بسیار زیادی بر شیوه های مدیریت امنیت خواهد داشت. وی می گوید:

“این فناوری‌ها به ما امکان می دهد که خودمان فضای مجازی را بسازیم.”

البته این فناوری ممکن است تاثیری فراتر از امنیت سایبری داشته باشد. اینترفیس های سه بعدی تغییرات چشمگیری بر شیوه‌ی تعامل مردم با دنیای دیجیتال ایجاد خواهند کرد، مثل تغییراتی که حرکت از سمت اینترفیس های متنی به گرافیکی ایجاد کرد. انسان ها دارای ماهیت فکری سه بعدی هستند، بنابراین حرکت به سوی جهان های مجازی و واقعیت افزوده برای تعامل با داده ها می تواند قابلیت بشر برای مدیریت جهان را تسریع ببخشد.

ممکن است این پدیده خیلی دور از ذهن به نظر برسد اما خیلی زودتر از آن چه فکر کنیم، افراد زیادی را خواهیم دیدی که با پوشیدن هدست های واقعیت مجازی شغلشان را انجام می دهند.

منبع singularityHUB

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده

دیدگاه بگذارید

اولین کسی باشید که یک دیدگاه ارسال میکند.

Notify of
avatar
wpDiscuz